05Ministerstvo obrany SR, mesto Svidník a Ústredná rada SZPB usporiadali v nedeľu 6. októbra 2019 celonárodné oslavy 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko – duklianskej operácie.

Pietny akt kladenia vencov sa uskutočnil: pri Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle, pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku. Vence položili najvyšší predstavitelia štátu, zahraničné delegácie a tisíce občanov z celého Slovenska.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore uviedla: "Všetci Česi, Slováci, Rusíni a príslušníci ďalších národností, ktorí tu v septembri a októbri roku 1944 bojovali po boku sovietskej armády, sa na tomto mieste neocitli náhodne. Boli v správnej chvíli na správnom mieste, a preto obeť, ktorú pre vlasť priniesli, z nich v mojich očiach nerobí obete, ale hrdinov. Bol to príklad skutočného patriotizmu a obetavého vlastenectva."

Na Dukle bojovali aj štyria Porubänia ako vojaci Československého armádneho zboru: Matej Uheľ, Ján Iľanovský, Ján Agnet a Rudolf Mikuláš. Všetci prežili.

Osláv sa zúčastnilo aj sedemnásť občanov zo Závažnej Poruby.

Fotogaléria:

Text i foto:-dm-, spracoval: -webm- ©2019

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________