1pano 13102019

Adresa:

Športová 3, 032 02 Závažná Poruba, Slovensko

 

Predseda ŠK Závažná Poruba

Ing. Pavel Beťko

mobil: 0905 625 206ň

tel.klubu: 044/5547 178

fax klubu: 044/5623 091

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

História športu v obci Závažná Poruba

Futbal

Športový klub založili nadšenci porubkého futbalu v roku 1931. Prvým predsedom športového klubu sa stal Matej Beťko. Ako prvé ihrisko slúžila urbárska pašienka nazývaná "Smrečský močiar", kde jedine futbalové brány svedčili o tom, že ide o ihrisko.

Rekreačná telovýchova a šport

Začiatky základnej rekreačnej telovýchovy a športu spadajú do obdobia roku 1937, keď túto činnosť začali vyvíjať bývalí federáti v rámci Robotníckej telocvičnej jednoty (RTJ). Išlo v tomto období o cvičenie na hrazde, bradlách a prostné. Po zániku RTJ sa táto činnosť preniesla do športového klubu.

Silový trojboj

Vo svojej krátkej histórii patril k najúspešnejším odvetviam v športovom klube. Založili ho: Ing. Ján Beťko a Miroslav Niňaj na jar roku 1981.

Stolný tenis

Svoje začiatky začal písať stolný tenis tesne po 2. svetovej vojne, vďaka prvým priekopníkom, ktorými boli Michal Šarafín (maliar), Miloš Šúlek st., Ľudovít Iľanovský, Ján Iľanovský, Ján Lešťan, Ján Jurečka.

Volejbal

Začiatky volejbalu v našej obci sa datujú do 30-tych rokov 20. storočia na ihriskách Pod Žiarcom, keď sa hrávalo rekreačne.

Turistika

Po 2. svetovej vojne začal svoju činnosť a turistický oddiel i keď už v rokoch 30-tych sa organizovali spločné výlety do prírody. Spočiatku išlo o výstupy jednotlivcov, alebo malých skupín. Postupne začali však pestovať aj výkonnostnú turistiku.

Ľahká atletika

"Kráľovná športov" sa u nás pestovala len v rokoch 1954-1957. Venovali sa jej chlapci, ktorí študovali na školách v Liptovskom Mikuláši.

Lyžovanie

Počiatky lyžovania v Závažnej Porube sa datujú od roku 1931-1932. V tomto období chodili do oblasti Opaliska (na Žiarec) lyžovať mikulášsky lyžiari, zo známejších profesor Nuska, Aurel Stodola a ďalší, ktorých zásluhou sa porubská mládež zoznámila s lyžovaním.

Zdroj:-PhDr. P. Vítek a kol.: História obce Závažná Poruba-

Menu súčastí

Copyright © 2011-2019.  Všetky práva vyhradené. Licencie k jednotlivým materiálom  na tejto webovej stránke vlastní prevádzkovateľ. Bez jeho súhlasu je ďalšia reprodukcia, alebo distribúcia zakázaná. (Pravidlá požívania...)


Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Technická podpora

E - mail - prihlásenie

Webová stránka obce bola vytvorená s použitím najnovších štandardov, preto staršie prehliadače nevedia spracovať jej najnovšie funkcie. Pokiaľ si pravidelne aktualizujete Váš internetový prehliadač  (napr.: Microsoft Edge, Internet Explorer, Avant Browser, Firefox, Flock, Google Chrome, Konqueror, Maxthon, Opera, Safari,... ) na novú verziu, nemali by ste na stránke zaznamenať žiadne problémy.

Webová stránka je optimalizovaná aj pre moderné mobilné zariadenia.


__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________