DSS

Prevencia v boji s koronavírusom COVID-19.

V rámci prevencie vydal Úrad verejného zdravotníctva SR opatrenie, v rámci ktorého sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Všetci občania teda majú povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska. Viac tu: Verejná vyhláška – povinnosť nosiť rúška

Verejnosti sa ďalej odporúča dodržiavať nasledovné preventívne opatrenia:

  • Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
  • Očí, nosa ani úst sa nedotýkajte neumytými rukami.
  • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.
  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
  • Ak ste chorý, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
  • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
  • V priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí (obchody, pošta, MHD,...), používajte jednorazové rukavice.

Kontakty prístupné pre verejnosť:

Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

VLÁDA SR VYHLÁSILA NÚDZOVÝ STAV

- zatvorené maloobchodné prevádzky s výnimkou potravín, lekární, drogérií, predajní tlače, pôšt, bánk, čerpacích staníc, stravovacích prevádzok, veterinárnych prevádzok, obchodov s krmivom pre zvieratá, telekomunikačných operátorov, prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb, práčovní a čistiarní odevov, taxislužieb prevážajúcich tovary, autoservisov a odťahových služieb, či pohrebných služieb.

- zakazuje sa aj prítomnosť verejnosti v prevádzkach verejného stravovania.

Mohlo by vás zaujímať:

Opatrenie ÚVZ SR zo dňa 29.marca 2020, ktorým sa s účinnosťou od 30. marca 2020 do odvolania uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem prevádzok uvedených v opatrení a nariaďujú sa ďalšie podmienky činnosti týchto prevádzok.

Kto je vo väčšom riziku?

Pokyny pre občanov. Prehľad dôležitých pokynov pre občanov na jednom mieste.

Prijaté opatrenia. Prehľad Ústredného krízového štábu SR a vlády SR.

Varovania Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Varovanie pre orgány verejnej moci pred podcenením riešenia kybernetickej bezpečnosti v čase núdzového stavu spôsobeného nákazou COVID-19.

Zdroj: -https://www.korona.gov.sk/, https://www.health.gov.sk/-,

Vážení občania,

chráňte si svoje zdravie i zdravie svojich blízkych, spoluobčanov. Buďte zodpovední, disciplinovaní, dodržiavajte nariadenia vlády SR a opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, sledujte ich webové stránky. Nepodliehajte dezinformáciám a hlavne nemajte pocit: "mňa sa to netýka", "mne sa to nemôže stať".

Ak sa všetci bez rozdielu budeme správať zodpovedne a ohľaduplne, potom to aj spoločne zvládneme. Aj optrenia, ktoré boli priajté v obci sa ukazujú ako správne, treba vydržať. Je to v našich rukách.

 ©2020-webm-